Influencer Marketing’in Faydaları ve Zararları

Son zamanların en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri olan Influencer Marketing, her yöntemde olduğu gibi bir takım avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Faydaları zararlarından daha fazla olsa da pazarlama çalışmalarına başlanırken bir takım noktalara dikkat etmek gerekir. Bu sayede etkili bir çalışma gerçekleştirilerek istenilen sonuç alınabilir. Yazımızı okuyarak yöntemin faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler ışığında Influencer Marketing yaptırıp yaptırmayacağınıza karar verebilirsiniz. 

Influencer Marketing Ne Demektir?

Influencer Marketing, sosyal medya platformlarında çok sayıda kişi tarafından takip edilen hesaplar aracılığıyla ürün ve hizmet tanıtımı yapmak demektir. Günümüzün en önemli pazarlama yöntemlerinden biridir. Her pazarlama yönteminin olduğu gibi Influencer Marketing’in de faydaları ve zararları vardır. Eğer bu yöntemi kullanarak pazarlama yapmak istiyorsanız olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenmelisiniz. Bu sayede dikkat etmeniz gereken noktaları da öğrenmiş olursunuz. 

Influencer bulmak kolay olsa da hangisinin markanıza en uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Seçim sırasında paylaşım yaptığı kategoriye mi bakacaksınız? Yoksa fotoğrafçılık yeteneğine, yaşam tarzına ya da ebeveynliğine göre mi karar vereceksiniz? Alınmak istenen etkiye göre tek biri faktörün etkili olmadığını göreceksiniz. Bu durumda seçim yaparken üretici bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunuzu fark edersiniz. En iyi Influencer’ı bulmak için profesyonel destek alarak çalışmalardan alacağınız verimi arttırabilirsiniz. 

Influencer Marketing Faydaları

Influencer Marketing firmaya büyük oranda faydaları olan bir pazarlama yöntemidir. Kullanıcıların internet kullanımının artması ve sosyal medya platformlarını daha aktif kullanması bu yöntemin etkisini arttırmıştır. Çalışmalar deneyimli kişiler tarafından doğru bir şekilde yürütülürse diğer pazarlama uygulamalarına göre çok daha iyi sonuçlar verir. Çalışmaların her türlü firma için uygulanabilmesi en büyük avantajıdır. Firmanızın büyük ya da küçük olması fark etmez, çalışma yaptırarak satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. 

Çalışmaların en büyük artısı dijital ortamda marka ile ilgili hedef kitleye kolaylıkla ulaşılabilmesidir. Bunun yanı sıra markanın tanıtılması ve bilinirliğinin arttırılması için iyi bir yoldur. Seçtiğiniz Influencer takipçileri üzerine etkili olduğundan ziyaretçileri ürün satın almaya ya da web sitenizi ziyaret etmeye ikna edebilir. Sosyal medya platformlarında markanızı daha iyi temsil etme fırsatı bulursunuz. Ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili detaylı bilgiler vererek müşterileri bilgilendirebilirsiniz. 

Influencer Marketing Zararları

Influencer olmak artık bir meslek haline gelince sosyal medya platformlarında sahte hesaplar, takipçiler ve beğeniler de görülmeye başladı. Böyle hesaplardan yapılan marketing çalışmaları başarısız olacağı gibi firmaya da zarar verebilir. Influencer Marketing çalışması yapmak isteyen bir firma markasını ve kimliğini çalıştığı influencera emanet ediyor demektir. Bu nedenle söz konusu influencerın olumsuz davranışları firmayı da etkileyecektir. Bunun yanı sıra söz konusu Influencer ürünlerinizi istediğiniz gibi pazarlamayabilir. 

Bu yöntemin zararlarından biri de bir influencerın kısa süre içerisinde birden fazla markayla anlaşmasıdır. Bu durum takipçilerde kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle sözleşme imzalayacaksanız belirli bir süre sadece sizinle çalışılmasını talep edebilirsiniz. Ancak her Influencer’ın bunu kabul etmeyeceğini de bilmelisiniz. 

Influencer Marketing rekabetin son derece çetin olduğu satış dünyasında yeni müşteriler hedeflemek ve ulaşmak için iyi bir yoldur. Yeni fikirler geliştirerek markanın reklamını yapmak satışlara olumlu etki eder.

DCA Network olarak alışılagelmişin dışında düşünerek işletmenizin reklamını yapabiliriz. Firmanızın değerlerine ve ürünlerine en uygun Influencerla buluşmanızı sağlarız. Bu sayede çalışmalarımız başarıyla sonuçlanır. Influencer Marketing hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.