Influencer Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

Influencer marketing günümüzün en önemli pazarlama çalışmalarından biri olarak kabul edilir. Doğru yürütülen bir çalışmayla markayı büyütmek ve ürün satışlarını arttırmak mümkün olur. İyi bir çalışmayla müşterilere ulaşmak için profesyonel destek alabilirsiniz. Bundan önce konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Influencer Marketing Nedir?

Pazarlama bir firmanın olmazsa olmazlarından biridir. Farklı çalışmalar yürütülerek firmanın bilinirliğine, müşteri sadakatine ve satış oranlarına olumlu etki edilebilir. Influencer marketing Instagram, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında tanınmış olan kişiler aracılığıyla tanıtılması çalışmaları demektir. Sosyal medyanın günümüzdeki kullanım oranına bakıldığında böyle bir çalışmanın ne kadar gerekli olduğu ortadadır. Ürünlerinizle sosyal medyada karşılaşan ve güvenilir bir kişi tarafından tavsiye edildiğini görenler almak konusunda tereddüt etmeyecektir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Tüketiciler daha önce başkaları tarafından deneyimlenmiş ürünleri ya da hizmetleri satın almaya daha kolay ikna olurlar. Bu anlayıştan yola çıkarak Influencer marketing yapılır. Etkili bir çalışma yürütebilmek için en çok kullanılan sosyal medya platformlarına yönelmek gerekir. Bu sayede kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmak mümkün olur.

Influencer Marketing yapılırken ilk önce hedef kitle tanımlanmalıdır. Ürünlerinle ilgilenecek hedef kitleyi doğru belirlerseniz size en uygun Influencer’ı bulmanız kolay olur. Bu aşamadan sonra çalışmayı yapmakla neler hedeflediğinizi belirlemelisiniz. “Sadece tanıtım yapmak mı istiyorsunuz yoksa web sitesine yönlendirme de yapmak istiyor musunuz?” gibi sorulara cevap bulmalısınız. Sorulara verdiğiniz cevaplara göre Influencer seçimi yapabilirsiniz. Size en uygun Influencer’ı seçtiğinizde ise planlama yaparak nasıl bir yol izleyeceğiniz belirleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bir çalışma yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede söz konusu Influencer neyi, ne zaman ve ne şekilde paylaşacağını bilerek iyi bir tanıtım gerçekleştirir.

Influencer Marketing Teknikleri Nelerdir?

Pazarlamadan verim alabilmek için kolay tüketilir videolar hazırlanabilir. Böyle videoların paylaşılması için Instagram iyi bir seçim olacaktır. Hazırlanan kısa süreli videolar Instagram hikayesinde ve gönderi olarak paylaşılabilir. Bunun yanı sıra Instagram’da canlı video açılarak ürün hakkında daha fazla detay verilebilir. Kısa videolar Instagram’ın yanı sıra Tiktok ve Twitter’a da yüklenebilir. Farklı bir platformda da etkili olmak için uzun video çalışması Youtube üzerinden paylaşılabilir. Burada önemli olan şey ürün hakkında doğru bilgiler vererek takipçileri satın almaya ikna etmektir.

Çalışmalar sırasında farkındalık mesajlarını ön plana çıkarmanız da insanların ilgisini çekecektir. Markanızın doğa ve hayvan dostu olduğu yanları, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ve geri dönüşüm özelliği bulunduğunu Influencer aracılığıyla duyurabilirsiniz. Bu sayede çalışmaların etkisini daha kısa sürede görebilirsiniz.

Influencer Marketing Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Influencer marketing yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hedef belirlenmesidir. Örneğin teknoloji ürünleri satışı yapıyorsanız güzellik tavsiyeleri veren bir Influencer sizin için iyi olmayacaktır. Ancak hedef kitle doğru belirlenirse alışveriş yapacak müşterilere ulaşmak mümkün olur.

Çalışmalar sırasında tek bir Influencer ile çalışabileceğiniz gibi birden fazlasıyla da anlaşabilirsiniz. Burada önemli olan çok kişiye ulaşmak değil, ürünlerle ilgilenecek kişilere ulaşabilmektir. Seçilecek hesap sahibinin sosyal medya hesaplarındaki marka yüzünüz olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle diksiyonu düzgün, paylaşımları isabetli kişilerle anlaşma yapmanızı tavsiye ederiz.

DCA Network olarak Influencer marketing hizmeti vermekteyiz. Sizleri markanızı ve ürünlerinizi en iyi şekilde temsil edecek Influencerla buluştururuz. Tüketicilerin dikkatini çekecek, akıllarında kalacak içerikler hazırlarız. Çalışmamızla sizlere işletmenizin büyümesi yolunda önemli bir destek sağlarız. Influencer marketing hizmetimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.