Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmanız için geleneksel yöntemlere göre sağladığı avantajlarla ön plana çıkar. Tercih oranı yüksek olan bu pazarlama yönteminde bir firmanın dijital platformlarda tanıtılması ve pazarlanması amaçlanır.
Günümüzün en yeni pazarlama yöntemlerinden olan dijital pazarlama, internet, sosyal medya ve mobil platformları kullanılır. İnternet kullanım oranının artması bu alanda yapılan çalışmaların başarı oranını arttırmayı sağlar.
Yenilikleri takip ederek uygulamaya açık olan firmalar dijital pazarlama çalışmalarına bütçe ayırmayı ihmal etmemektedir. Bu sayede rekabetin son derece çetin olduğu online satış dünyasında ön plana çıkmak mümkün olmaktadır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama çalışmaları;
İnternet siteleri,
Sosyal medya platformları,
E-kitaplar ve teknik sözlükler,
Bloglar,
İnfografikler,
Online PR çalışmaları,
Banner ve online kataloglar,

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Logolar ve yazı tipleri gibi markaya özel noktalarda kullanılır. Dijital pazarlama için çok sayıda teknik kullanılabilir. Bunlar;
Google Adwords Reklamları
Her platformun dinamikleri aynı olmayacağı için reklamlar için de farklı yöntemler kullanılması gerekir. Arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı, video reklamlar ve alışveriş reklamları kullanılarak arama motoruna uygun reklamlar oluşturulabilir. Bu aşamada alanında deneyimli bir firmayla çalışırsanız etkili reklamlar sayesinde iyi geri dönüşler alabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO olarak da bilinen bu çalışmaları uygulamayan firma yok denecek kadar azdır. Siteniz için anahtar kelime hedeflemesi yapılarak, arama sonuçlarında ön plana çıkmanız amaçlanır. Bunun yanı sıra site içinde çalışmalar yapılarak kullanıcı deneyimi arttırılır. Etkisi zamanla görülen bir yöntem olduğu için sabırla sonuçları beklemek gerekir.
Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal medya uygulamaları 7’den 70’e herkesin yoğun bir şekilde kullandığı platformlar olduğu için bu alanda yapılacak çalışmalar etkili olur. Önemli olan hedef kitleyi doğru tanıyarak çalışma yapmaktır. Bu sayede platformdaki etkileşim sayısı da artacaktır.

İçerik Pazarlaması

Sosyal medya ve bloglarda yayınlanan içerikler firmanın müşteriler üzerinde bıraktığı izlenimi belirler. Bu nedenle kaliteli ve marka değerini yansıtan içerikler hazırlanması gerekir. Yayınlanan içeriklerde bir bütün olması firmanın kolay hatırlanmasına yardımcı olur. Bu konuda alacağınız profesyonel destek içeriklerinizin kaliteli olmasını sağlayacaktır. Bu sayede firmanıza duyulan güveni de arttırabilirsiniz.
Mobil Pazarlama
Mobil cihazlar kullanılarak yapılan bu faaliyetlerden en bilineni SMS pazarlamasıdır. Daha çok uygulamalar üzerinden yapılan çalışmalar farklı kullanıcılara da ulaşma imkânı sağlar. Yöntem sayesinde hedef belirleme çalışmalarının yanı sıra konum bazlı olarak da potansiyel müşterilere ulaşılır.

E-Mail Pazarlama

Akıllı bir telefona sahip olan herkes E-posta kullanır. Bu durum doğru şekilde yapılan mail pazarlama çalışmalarıyla müşteri kazanmayı sağlar. Çalışmalar sırasında spam olabilecek ya da kullanıcıların açmadan sileceği içerikler üretmekten kaçınmak gerekir. Hedefi iyi belirlemek, doğru zamanda kullanıcıya ulaşmak ve onu kazanmak amaçlanmalıdır. Bu sayede çok sayıda geri dönüş alınabilir.

Influencer Marketing

Sosyal medya uygulamalarında fenomen olanların pazarlamaya etkisi inanılmazdır. Firmanızın yer aldığı sektöre en uygun fenomenleri bularak farklı sosyal medya platformları için çalışmalar yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta paylaşılacak içeriğin reklam gibi değil de son derece doğal olmasıdır. Bu sayede kullanıcıların ürüne ve markanıza olan ilgisi artacaktır.

Remarketing

Yeniden hedefleme anlamına gelen bu dijital pazarlama türünde, kullanıcıların farklı siteler gitseler bile sizin reklamınızla karşılaşmaları sağlanır. Böylece daha önce dikkat çektiğiniz ürünü satın almaya ikna edebilirsiniz.

DCA Network olarak dijital pazarlama alanında hizmet vermekteyiz. Firmanızın dinamiklerini tespit ederek size özel çalışmalar yürütüyoruz. Dijital pazarlama hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir