Yoast SEO Nedir? 

Yoast SEO, WordPress kullanıcılarını yakından bildiği bir kavramdır. SEO ayarlarının doğru yapıldığından emin olmak için kullanılır.

Kurulan site WordPress tabanlı ise mutlaka bir SEO eklentisi gereklidir. Farklı amaçlarla kullanılabilecek eklentilerden biri de Yoast SEO’dur. Ücretsiz ve premium olmak üzere iki farklı versiyonu vardır.

Yoast SEO Nedir?

SEO eklentilerinden Yoast SEO, 5 milyondan fazla yüklenme sayısına sahiptir. Site yapısını pratik bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olur. Eklentiyi kullanmak ise son derece kolaydır. Bir web sitesinin arama motorlarına uygun hale gelmesi için bazı şartları sağlaması gerekir. Site içerisine eklenen içeriklerin kontrolü bu eklenti kullanılarak kontrol edilebilir. Yoast SEO en ufak bir kodlamaya bile gerek duymadan web sitenizi optimize edebilir. Siteyi adeta tek başına yöneterek, XML site haritası, meta ve SEO ayarları gibi işlemleri düzenleyebilir.

Siteniz içerisindeki içeriklerin arama motorlarına göre optimize edilmesi ve içerik kalitesinin artması için Yoast SEO iyi bir seçenektir. WordPress altyapısı ile kurulan tüm sitelerin bu eklentiye sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Eklentiden en iyi şekilde verim alabilmek için ayarlarının doğru yapılması gerekir.

Yoast SEO Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yoast SEO kurulumu oldukça kısa süren bir işlemdir. Sitenizin gösterge panelinde bulunan eklentiler kısmına yeni ekle demeniz yeterlidir. Çıkan arama kısmına “Yoast” yazarak eklentiyi bulabilir, hemen ekle sekmesine tıklayabilirsiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra aktive ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yoast SEO kurulumu yapabileceğiniz bir başka yol da vardır. WordPress sayfasında bulunan eklentiler bölümünden Yoast SEO’yu bularak indirebilirsiniz. Daha sonra hostunuza girerek wp-content ardından plugins demelisiniz. Eklenti rar klasörü olarak ineceğinden çıkararak bu dizine yüklemeli ve web sitenizin eklentiler kısmına girerek aktive etmelisiniz. Eklentiyi premium olarak kullanmak isterseniz resmi sitesinden satın da alabilirsiniz.

Neden Yoast SEO Kullanmalısınız?

Bu eklentiyi kullanmanız arama motoruna opitimize olmanızı sağlayacağından siteniz için etkili sonuçları olacaktır. Sitenizi ziyaret eden arama motoru botları sayfalarınızın yanı sıra anahtar kelimeler ve bunun gibi birçok detayı inceler. Eğer siteniz SEO kurallarına göre düzenlendiyse arama motoru dostudur denebilir. Bu da sitenizin daha üst sıralarda yer alması demektir.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız ziyaretçilerin sizi bulmasını kolaylaştırır. Sizinle ilgili bir anahtar kelimeyi arayan kullanıcı sitenizle karşılaşır. İlk sıralarda yer alan siteler daha fazla tıklanma aldığından satış oranlarını artar.

Yoast SEO Özellikleri

Eklenti, WordPress sayfası ve yeni bir içerik oluştururken başlık ve açıklama etiketlerini kolayca yazmanızı sağlar. Meta açıklamalar yazmanıza da izin vererek düzenleme işlemlerinizi kolaylaştırır. Günümüzde pek çok farklı WordPress teması vardır. Mevcut temanızı değiştirmek istediğinizde eklenti sayesinde tüm meta bilgileriniz olduğu gibi kalacaktır.

Yoast SEO eklentisi ile ilgili en sevilen özellik pano içerisinde meydana gelen SEO sorunlarını göstermesidir. Örneğin bir yazı içeriği eklerken okunabilirliğini ölçer ve eksik bıraktığınız kısımlar hakkında ipuçları verir. Metin içerisinde hatalarınız varsa tek tek göstererek düzeltmenize olanak sağlar. Belirlediğiniz odak sözcüğe göre içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olur.

Sosyal medya platformlarınız için kart hazırlamak uzun sürebilir. Her sosyal medya platformunun kendine özel karakter ve görüntü boyutu sınırı olduğundan ayarlama yapmak sizi uğraştırabilir. Eklenti sayesinde ise pratik bir şekilde sosyal kartlar oluşturabilirsiniz.

DCA Network olarak sitenizin SEO’ya uygun hale gelmesi için Yoast SEO kurulumu yapabiliriz. Tek yapmanız gereken sitenizi bize emanet etmek!